Though most people find the idea ridiculous and a taboo, donkey's milk is said to cost anywhere between Rs 5,000 and Rs 7,000 per litre, unlike cow or buffalo milk, which costs approximately Rs 50 ...
What sets pule apart is its primary ingredient: donkey milk. Donkey milk is incredibly rare, with a single jenny producing only 1.5 to 2 litres of milk daily, compared to a cow’s 60 litres.
Making it requires more time and effort than most other cheeses. You need over 6 1/2 gallons of donkey's milk just to make 1 kilogram of cheese. That's 2 1/2 times more than what you need to make ...
“Given its lower fat content, donkey milk is actually very similar to human milk and many parents find their children don’t have allergic reactions to it. Of course, anyone can drink i ...
A veterinary doctor explained that donkey milk is used in Ayurveda to treat ... program has been initiated to monitor their diet and drinking patterns. Farmers can also purchase these donkeys ...
当前正在显示可能无法访问的结果。
隐藏无法访问的结果